Yazı Detayı
21 Nisan 2022 - Perşembe 14:57 Bu yazı 502 kez okundu
 
Mahra’nın ardından
ASAF TEKE
 
 
   Belek Mahallesinde sahipsiz köpeklerden kaçarken kamyonun altında kalıp ağır yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede 23 gün sonra vefat eden 10 yaşındaki Mahra Melin Pınar’ın vefatı yediden yetmişe hepimizi kahretti. 
   Olayın meydana geldiği günden itibaren süreci yakından takip ettim. Kazanın kamera görüntülerini izledim, olayın etkisinden günlerce çıkamadım, keşke şöyle olsaydı, keşke böyle olsaydı da bu olay yaşanmasaydı, bu şekilde olmasaydı diye kafam döndü durdu. Hastanedeki süreci hergün dolaylı yollardan takip ettim, Mahra 23 günün sonunda yaşama ve ailesine veda etti.  
İlgili bir ailede ortamında sevgiyle, emekle büyüyen, etrafına neşe saçan, yaşam dolu bir çocuk arkasında kederle yaşayacak bir aile bıraktı. iki kardeş bıraktı... Bir insan olarak kendi kendime kahroldum... 
Son görevimi yapmak için cenazesine katıldım. 
Cenaze namazını kıldırmak için salın başına gelen Din görevlisi sözlerine şöyle başladı; “Usulen sormak zorundayım... Mahra Melin Pınar kızımıza olan haklarınızı helal ediyor musunuz..?” 
Cenaze etrafındaki kalabalık hep bir ağızdan “Helal olsuuuunnn” dedi. 
O an düşündüm ve kendi kendi kendime sordum “Peki Mahra Melin bize olan hakkını helal edecek mi?
Turizmin başkenti, Türkiye’nin markası diye övündüğümüz Belek’te bir çocuğumuzu sokak köpeklerinden koruyamamış olmanın acizliği hepimizin boynuna geçmiş bir suç vesikası olarak yapışmıştır. 
Bir yolda yürürken, arkamızdan havlayan bir köpek, veya yan bahçede bağlı olduğunu bildiğimiz bir köpeğin  havlamasına bile irkiliriz, içimizi ürpertir. 
Kendimizi Mahranın yerine koyalım bakalım, 10 yaşındaki bir çocuğun ruh halini düşünün kendi boyundaki iki köpeğin havlamasıyla o an nasıl bir korku yaşadı ve kendini kaybederek koştu...... 
    Kendimi Anne ve babasının yerine koymaya çalıştım, mümkün değil, yapamadım, 
Kendimi kamyon şoförünün yerine koydum,  kendime gelemedim,  
en sonunda kendimi köpekler yerine koyabildim. 
yani ancak bunu yapabildim.. 
     O sahipsiz köpekler orada olmasaydı, Eğerki önceden varsa sahipleri tarafından sokaklara bırakılmamış olsalardı.
      Ben bir gazeteci olarak bu konudaki vehameti sık sık dile getirip, yetkililer nezdinde ve kamuoyunda bir duyarlılık oluşturabilseydim, Vatandaşların başıboş köpekler konusundaki uyarıları dikkate alınmış olsaydı,
Bu konuda irade koyabilecek makamda olanlar, bu köpekleri sokaklardan alıp, önceden yapılmış barınaklara koysalardı.
       Sokak hayvanları için dernek kurup köpekleri sokaklardan kurtarmak isteyen, bir elin beş parmağını geçmeyen gönüllü insanlara başta yerel yönetim, kamu ve vatandaşlar olarak destek verebilseydik, 
Bu konuda çözüm üretmesi gereken kişiler, ipe un sermeyip, “Fakat, ama demeden, şu kanun bize şu kadar müsade ediyor” türünden bahanelerle kaçmamış olsalardı böyle bir acı yaşanmayacaktı. 
Basit önlemlerle o köpeklerin sürü psikolojisiyle Mahra’nın üzerine yürümelerine engel olunabilirdi. 
Son Belediye Meclis toplantısında Meclis Üyesi Süleyman Ertürk’ün “yaşananlar sonrasında Kendimi bir şekilde suçlu htim. Bu sadece Serik belediyesini değil, Büyükşehir Belediyesini, STK ları, siyasi partileri yani Serik’te yaşayan tüm toplumu ilgilendiren bir konu. Burada hepimize görev düşüyor.” sözlerini de alkışlı-yorum. Vicdanının sesini dışarıya haykırabilmek cesaret işidir. Herkes yapamaz.
Gelin şimdi yine vicdanımızla başbaşa kalalım ve resimdeki Mahra’nın gözlerinin içine bakarak şu soruyu soralım... “Mahra Melin Pınar,  bize olan haklarını helal eder misin..?
 
Etiketler: Mahra’nın, , ardından,
Yorumlar
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Göztepe
0
0
0
0
0
0
2
Trabzonspor
0
0
0
0
0
0
3
Sivasspor
0
0
0
0
0
0
4
Samsunspor
0
0
0
0
0
0
5
Rizespor
0
0
0
0
0
0
6
Konyaspor
0
0
0
0
0
0
7
Kayserispor
0
0
0
0
0
0
8
Kasımpasa
0
0
0
0
0
0
9
Başakşehir
0
0
0
0
0
0
10
Hatayspor
0
0
0
0
0
0
11
A.Demirspor
0
0
0
0
0
0
12
Gaziantep FK
0
0
0
0
0
0
13
Galatasaray
0
0
0
0
0
0
14
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
15
Eyüpspor
0
0
0
0
0
0
16
Bodrumspor
0
0
0
0
0
0
17
Beşiktaş
0
0
0
0
0
0
18
Antalyaspor
0
0
0
0
0
0
19
Alanyaspor
0
0
0
0
0
0
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı